baner górny         

Śladami ks. Stanisława Brzóski 2019

Dziś wycieczka poświęcona ks. Stanisławowi Brzósce. Mamy za zadanie dotrzeć do kilku miejsc związanych z bytnością księdza powstańca.

Na start stawiło się czterech śmiałków. Ruszyliśmy w kierunku Suchożebr. W tej miejscowości był pierwszy przystanek, czasie którego dowiedzieliśmy się w kilku słowach o historii a przede wszystkim o etymologii nazwy tej miejscowości. Następnie pojechaliśmy do jednego z cmentarzy na którym spoczywają jeńcy wojenni którzy przebywali w stalagu 366 w czasie drugiej wojny światowej.

Następnymi miejscami w których się zatrzymywaliśmy to Krynica, Ruciany i Bielany. O każdym z miejsc była mowa w czasie krótkich prelekcji. Każda z tych miejscowości ma coś ciekawego, coś co warto zapamiętać na przyszłość.

Na dłużej zatrzymaliśmy się we wsi Krasnodęby Sypytki. W tej miejscowości w czasie powstania styczniowego przebywał ks. Stanisław Brzóska, tu został schwytany przez żołnierzy carskich. Wysłuchaliśmy opowieści o ostatnich dniach ks. Brzóski, odwiedziliśmy miejsce, w którym został schwytany.

Z Sypytek ruszyliśmy w kierunku Kożuchówka. Tu mogliśmy zobaczyć zabytkowy XVIII wieczny kościół i trochę starszą drewniana dzwonnicę. W Kożuchówku również przebywał ksiądz powstaniec Brzóska, wiec i to miejsce związane było z tematem wycieczki, bowiem wyjazd miał temat „Śladami księdza Brzóski”.

Dalsza droga wiodła przez Patrykozy. Wydarzenia jakie się rozegrały w tej miejscowości w czasie powstania styczniowego były tematem wielu artykułów ówczesnej prasy. Tu bowiem żołnierze carscy bardzo brutalnie obeszli się z pojmanymi powstańcami.

Z Kożuchówka poprzez Krynicę, Suchożebry, Przygody i Strzałę wróciliśmy do Siedlec. Wycieczka była udana, wszyscy byli zadowoleni a dystans 70 km przejechało się niewiadomo kiedy.

szlakiembrzoski1

szlakiembrzoski2

szlakiembrzoski3

szlakiembrzoski 4

przycisk a

Dodatkowe informacje

 

Jesteś gościem