baner górny         

Wycieczka w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej

W dniu 15 sierpnia 2020 roku, kiedy to przypada 100 rocznica Bitwy Warszawskiej 13 osób wyruszyło na wycieczkę śladami tamtych dni, dni chwały oręża polskiego.

Pierwszym punktem wycieczki był Sulejówek, a tam wizyta w dworku „Milusin”. Dworek został pobudowany jako dar żołnierzy w ramach wdzięczności dla marszałka Piłsudskiego. To tu Józef Piłsudski mieszkał w latach 1923 – 1926. Tu pracował, przyjmował oficjalnych gości. Wielokrotnie powracał do tego miejsca. Należy nadmienić, że w czasie wycieczki mieliśmy sporo szczęścia, gdyż tam gdzie docieraliśmy trwały rocznicowe obchody, więc było wielu dostojników, wiele ludzi. Można powiedzieć, że mijaliśmy się z oficjalnymi uroczystościami. Dało to nam możliwość poczuć jak to jest na takich wielkich uroczystościach.

Z Sulejówka pojechaliśmy do Ossowa. Jest to miejsce obok Radzymina, gdzie toczyły się największe walki. W Ossowie jest miejsce pamięci, mini muzeum poświecone Bitwie Warszawskiej. W dniu w którym byliśmy poza tym była inscenizacja bitwy i wystawy okolicznościowe. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądało uzbrojenie ówczesnej armii, zobaczyć mundury wojsk polskich i rosyjskich. Wiele się działo w Ossowie, ale czas nas gonił, wiec trzeba było jechać dalej.

Kolejnym miejscem była kaplica i cmentarz poległych w czasie bitwy 1920 roku. Tu znowu spotkaliśmy się z osobistościami życia politycznego i samorządowego. W tym miejscu mogliśmy zapoznać się pokrótce z wydarzeniami z czasów kampanii 1920 roku. Zapaliliśmy znicz pod pomnikiem gen. Hallera, jako tego, który w tym miejscu dowodził z powodzeniem wojskami polskimi.

W krótkim czasie wolnym mogliśmy zobaczyć kaplicę poświęconą poległym zmarłym.

Odwiedziliśmy również, leżącą na uboczu mogiłę żołnierzy rosyjskich którzy walczyli pod Radzyminem i Ossowem. To właśnie mieszkańcy Ossowa zabezpieczyli tą zbiorowa mogiłę i opiekują się nią.

Po pobycie w miejscu walk, udaliśmy się do miejsca, gdzie hipotetycznie zginął ks. Ignacy Skorupka. Ks. Skorupka był kapelanem 236 pułku piechoty ochotników. Zginą w dniu 14 sierpnia od postrzału kulą w głowę. W miejscu tym dziś znajduje się krzyż i pamiątkowa płyta.

Po odwiedzeniu miejsc związanych z Bitwą Warszawską, ruszyliśmy w drogę powrotna do Mińska Mazowieckiego, bo tak przewidywane było zakończenie wycieczki. Międzyczasie przejeżdżaliśmy przez Okuniew i Pustelnik.

15 08 2020 4

15 08 2020 5

15 08 2020 6

15 08 2020 9

15 08 2020 13

przycisk a

Dodatkowe informacje

 

Jesteś gościem