"Białka i okolice"
13-15.08.2011r.
W dn. 13-15.08.2011 r. Odbył się kolejny rajd rowerowy organizowany przez Klub Turystyki Rowerowej „Doktorek” w Siedlcach.
Tym razem podziwialiśmy piękno ziemi woj. Lubelskiego.
W sobotę 13 sierpnia spotkaliśmy się w piątkę na III peronie dworca PKP Siedlce, skąd o godz. 7.37 pociągiem pośpiesznym udaliśmy się do Międzyrzeca Podlaskiego.
Po 35 min. jazdy wysiedliśmy i po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia udaliśmy się w krótki objazd po najciekawszych miejscach tego miasta..
Na ul. Zamczysko zobaczyliśmy Pomnik Wolności wykonany z oryginalnego elementu „muru berlińskiego” podarowanego miastu przez władze miasta Oberhavel w Niemczech.
Pomnik ten odsłonięto 24.08.2010 r.. Następnie w Rynku zobaczyliśmy Pomnik Niepodległości oraz kościół pw. św. Józefa zbud. 1782-1784 r.. Następnie na rogu ulic Kościelnej i Łukowskiej kościół pw. św. Mikołaja z XV w. a przy ul. Lubelskiej kolejny stary kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z 1772-1774 r.
W sąsiedztwie znajduje się Pałac Potockich z 1852 r..Po krótkiej rozmowie na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego z miejscowymi porannymi biegaczami udaliśmy się w kierunku Białki pow. Parczew – naszej bazy noclegowej.
W miejscowości Szóstka podziwialiśmy kolejny kościół zbud. w 1889-1890 r. pw. Narodzenia NMP.
Po spożyciu II śniadania pojechaliśmy dalej. W miejscowości Ostrówki znajduje się drewniany kościół pw. św. Stanisława Bpa z 1743 r..
Po zrobieniu kilku zdjęć udaliśmy się dalej. W miejscowości Bezwola pod zabytkowym drewnianym kościołem pw. Zmartwychwstania Pańskiego z XVIII w. dołączył do nas kolega Andrzej, który dojechał z Łukowa, gdzie mieszka.
Z Bezwoli jechała już dalej szóstka uczestników tj. Andrzej, Beata, Janek, Łukasz,Mariusz i Paweł.
Po chwili zatrzymaliśmy się w Wohyniu na pięknym zmodernizowanym Rynku.
W Rynku znajduje się kościół pw. Św. Anny z 1837-1854 r. oraz pomnik „Wdzięczności i Chwały poświęcony Obywatelom Ziemi Wohyńskiej”, którzy walczyli na wszystkich frontach Polski i Europy w czasie II Wojny Światowej.
Kolejnym przystankiem była miejscowość Milanów – siedziba Gminy i Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP – kościół z 1858-1861 r.
Przed kościołem spotkaliśmy Księdza Mariana, który poprzednio pracował w parafii pw. Ducha Świętego w Siedlcach. Widząc ziomków z Siedlec przyniósł z Plebanii ogromny kosz pysznych cukierków i nas poczęstował.
W Milanowie zwiedziliśmy jeszcze zabytkowy Zespół Pałacowo – Parkowy, gdzie obecnie znajduje się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Internatem i Schroniskiem Młodzieżowym. Po 9 km dalszej jazdy dotarliśmy do Parczewa i po krótkim odpoczynku przed stadionem Victorii Parczew pojechaliśmy dalej.
W Dębowej Kłodzie po zaopatrzeniu się w napoje w miejscowym sklepie i obejrzeniu ciekawej fontanny w pobliżu Urzędu Gminy pojechaliśmy przez Uhnin w kierunku Białki. Po drodze zdjęcia nad dużym stawem rybackim znajdującym się na terenie Rezerwatu Leśnego „Lasy Parczewskie” a po 4 km meta I etapu – Białka.
Długość trasy pierwszego dnia - 72 km
W Białce - noclegi zamówione były u sympatycznego Mieczysława, który zasłużył na wielkie słowa podziękowania za przyjęcie grupy z Siedlec.
Po rozpakowaniu się, umyciu i zjedzeniu pysznego bigosu /była solidna dokładka/ relaks do wieczora nad jeziorem Bialskim. O godz. 19.00 grill i ok. 22.30 spanko.
W niedzielę 14.08.2011 o godz.9.00 zgodnie z regulaminem udaliśmy się na spacerową trasę /51 km/ po najbliższej okolicy.
Najpierw drogą żwirową prze lasy wśród jezior i stawów przez Libichów do Sosnowicy.
Po drodze było jez. Czarne, Staw Racławice i Staw Giewont.
W Sosnowicy obejrzeliśmy Cerkiew pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła z 1891-1893 r. /od dłuższego czasu w remoncie/, kościół pw. Trójcy Świętej z 1797 r., „Dworek Kościuszki” z 1753 r. /obecnie Pensjonat/ z oficynami i parkiem.
Następnie przez Górki , Zienki /zahaczyliśmy o skraj Poleskiego Parku Narodowego/, Komarówkę do Orzechowa Starego. Po uzupełnieniu napojów udaliśmy się przez Orzechów Nowy, Maśluchy do Starego Uścimowa .
W Starym Uścimowie zwiedziliśmy kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła 1947-1956 r. Dalej trasa wiodła przez lasy i obok jezior: Uścimowiec, Maśluchowskie, Czarne, Ściegienne, miejscowość Jedlanka a po 51 km już meta: Białka.
Po spożyciu gorącego posiłku z solidną wkładką i dokładką znów udaliśmy się nad jez. Bialskie na rozmowy i uzupełnienie płynów.
W poniedziałek 15 sierpnia pakowanie . O godz. 8.45 pożegnanie z gościnnym Mieczysławem i wyjazd na trasę z uroczej Białki do Łukowa.
Trasa wiodła przez Parczew – Siemień - Stoczek – Czemierniki – Radzyń Podlaski - Brzostówiec - Gąsiory do mety rajdu na stacji PKP w Łukowie.
Po drodze w tych miejscowościach krótkie odpoczynki i jak w poprzednich dwóch dniach dokumentowaliśmy swój rajd robiąc zdjęcia.
W Parczewie obejrzeliśmy tylko z zewnątrz Bazylikę pw. św. Jana Chrzciciela z 1905-1913 r. /o godz. 12 było nabożeństwo/ oraz budującą się stylową piękną Cerkiew znajdującą się w pobliżu stacji kolejowej.
Dalej był Siemień – ogromne stawy Siemieńskie, Urząd Gminy, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, stadion „Wodnika” , kościół pw. Przemienienia Pańskiego z 1974-1976 r.
Po Siemieniu kolejny przystanek w Stoczku, gdzie obejrzeliśmy nowy kościół pw. św. Antoniego z 1998-2011 r. oraz pomnik poświęcony Aleksandrowi Chudkowi - pilot RAF, który zginął w Normandii /Francja/ 23.06.1944 r.
W Czemiernikach posiłek na pięknie zmodernizowanym w 2011 r. Rynku i chłodzenie się pod fontanną. Tu znajduje się kościół pw. św. Stanisława 1603-1617 r. oraz Pałac z XVII w. otoczony wysokim murem. Pałac ten znajduje się w rękach prywatnych - trwa remont a na okazałej zamkniętej bramie napis: „uwaga złe psy”.
Po 14 km jazdy był już Radzyń Podlaski. Tu znajduje się piękny Zespół Pałacowo-Parkowy. Pałac Potockich zbudowano w latach 1685-1709 r. Obecnie znajdują się liczne Urzędy i Instytucje.
W Brzostówcu na ładnej posesji /sklep/ posiłek i odjazd. W Gąsiorach obejrzeliśmy nowy kościół pw. św. Andrzeja Boboli zbudowany w latach 1997-2001 r. W Łukowie pożegnaliśmy kolegę Andrzeja w pobliżu jego miejsca zamieszkania i o godz. 16-tej po 87 km jazdy zameldowaliśmy się na dworcu PKP Łuków.
Dalsza podróż do Siedlec odbyła się pociągiem. O godz. 17.38 byliśmy w Siedlcach.
Był to bardzo udany rajd – łączna trasa trzydniówki wyniosła 210 km - przy pięknej pogodzie, dobrej koleżeńskiej atmosferze i co najważniejsze bez awarii i innych przykrych niespodzianek.